Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme, bazen sağlık problemlerinden kurtulmak isteyen bazen de estetik kaygıdan dolayı kadınlara uygulanan meme derisini ve meme dokusunu ameliyat yöntemiyle çıkarılmasına denir.

Göğüs Küçültme Estetiği

Kadınların kendi görüntüsünden rahatsız olmasından veya beğenmemesinden dolayı yaptırdıkları ya da sağlık problemlerinden dolayı yapılan cerrahi müdahaledir. Meme küçültme ameliyatı kolay bir ameliyattır.

Çünkü operasyon derin dokuda değil yumuşak dokuda gerçekleştirildiği için daha rahat geçer. Ayrıca ameliyat sonrasında doktorunuzun verdiği ya da tavsiye ettiği cerrahi sütyen takıldığı için ağrıların az olmasına ve istenilen şekillere daha kolay girmesine yardımcı olmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı tıp dilinde “reduction mammaplasty” olarak adlandırılır. Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi yöntemiyle yapılır.  Lejour (lolipop izle meme küçültme),Test T izle meme küçültme, Greft Tekniği ile Meme Küçültme teknikleri kullanılarak yapılır. Ameliyat saati memenin büyüklüğüne göre değişmektedir.

Meme Küçültme Yöntemleri

Bu yöntemler arasından biri lazerle küçültmedir. Bu yöntemin en büyük avantajı diğer meme küçültme ameliyatlarından farklı olarak memeye hiç kesik atılmadan meme dokusunun çıkarılmasıdır. Diğer bir yöntem spor yoluyla yapılandır. Bunun için yapılması gereken şeyler;

  • Şınav, omuz ve göğüs kaslarını çalıştırdığı için en fazla yardımcı olacak egzersizdir.
  • Koşu, tempolu veya yavaş koşu fark etmeksizin vücuttaki kasları çalıştırır. Hem zinde kalmanızı sağlar hem de şeklen daha iyi bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur.
  • Yüzme, genel olarak vücudun bütün kaslarını çalıştırdığı için epey yararı olan egzersizdir.
  • Ağırlık kaldırma. Bunu rastgele şekilde değil bir spor salonunda veya işini bilen bir kişiyle yapılması gerekmektedir.
  • Merdiven çıkma da yine aynı şekilde meme küçültme etkisi yaratabilmektedir.

Meme Küçültme Öncesi

Böyle bir operasyon yaptırmayı düşünen kişilerin yapması gereken en önemli şey gerekli tetkiklerin yapılabilmesi için doktora başvurmaları gerekmektedir. Meme küçültme ameliyatı için uygun olup olmadığını öğrenmeleri gerekmektedir. Pek çok faktör bu ameliyat için araştırılmalıdır. Bu operasyon hastanede ameliyathane koşullarında yapılması gerekmektedir.

Hasta kararını iyice düşünüp öyle vermelidir. Sonrasında planlı ve programlı bir şekilde operasyon yürütülmelidir. Doktor ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmalı ne, nasıl yapılacağına iyice karar verilmelidir. Ayrıca her şey kararlaştırıldıktan sonra hasta ameliyat öncesi doktorun tavsiyelerine uymalıdır.

Ameliyat öncesi yeme içme 8 saat öncesinden kesilmelidir. Sigara kullanıyorsanız bu süreç içerisinde içmemelisiniz. Ayrıca şeker hastalığınız varsa kan şekerinizin bu ameliyat öncesi kontrol altına alınması sağlığınız için önemlidir.

Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat sonrası bir gece hastanede kalınmalı. Ayrıca ameliyat sonrası hasta ilk hafta yatarak geçirmelidir.  Doktorun tavsiye ettiği spor sütyenler takılmalı. Günlük aktivitelerine bir süre ara vermelidir ve iyileşme sürecini hızlandırmak için doktorun tavsiyelerine birebir uymalıdır. Ameliyat sonrasında birkaç ay o bölgeye özel hassasiyet gösterilmelidir. Doktor tavsiyeleri ve özen gösterme iyileşme sürecini hızlandıracaktır. İyileşme sürecini hızlandırmak için:

  • Ameliyat sonrasında en az 1-2 ay kollarınızı zorlamayın. Ağır şeyler kaldırma, itme, çekme gibi şeylerden olabildiğince uzak durun.
  • Doktorunuzun tavsiye ettiği spor sütyeni takmak önemlidir. Hem ağrılarınızın azalması hem de göğüslerinizin şekil almasına yardımcı olacaktır.
  • Ameliyat sonrasında en az 1 ay sigara içilmemesi gerekmektedir. Sigara yaralarınızın daha uzun zamanda iyileşmesine sebep verir. Bunun yanı sıra sigara damarlarınızı kapayacağı için kan dolaşımında problemler oluşturacağından iyileşme sürecini büyük sekteye uğratıp çeşitli problemler yaşamanıza sebebiyet verir.
  • Ameliyat sonrasında doktorunuzun önereceği süre içerisinde banyo yapılması ve cinsel ilişkiye girilmesi sakıncalı olabilir. Doktorunuzun bu konudaki tavsiyelerini dinlemeniz iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Meme Küçültme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken şeyler hem iyileşme sürecini hızlandıracaktır hem de hastanın sağlığının bozulmamasına sebep olacaktır. Peki, nelere dikkat edilmeli? Kolları fazla yukarı kaldırmamak, ağır şeyler taşımamak, kendinizi yoracak şeylerden uzak durmak dikkat edilmesi gereken şeylerin başlarında gelmektedir. Ayrıca ameliyat sonrası kanama riskini artıran aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulmalı. Aynı şekilde bitkisel ilaçlar ve vitamin kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri

Bu ameliyat için 3 farklı teknik kullanılmaktadır. 3 farklı teknik ile anılmasının sebebi meme üzerinde bıraktıkları ize göre isimlendirilmiş olmasıdır. Bunlar;

Lejour (Lolipop İzle Meme Küçültme)

Ameliyat sonrasında meme başı çevresi ile birlikte aşağı meme altı kıvrım çizgisine dik uzanan lolipop şeklinde bir dikiş izi görülür. Görünüş açısından daha iyi bir görünüş beklentisi olanlar için uygundur.

Test T İzle Meme Küçültme

Daha iri ve büyük memelerde uygulanan işlemdir. Genellikle 33 cm üstünde memeler için uygulanır. Lolipop izle meme küçültme operasyonundan farklı olarak meme altı çizgisinde de kesiğin uzandığı tekniktir. Test T ile yapılan operasyon en çok iyileşen izdir.

Greft Tekniği ile Meme Küçültme

Bu teknikte çok büyük memelere sahip olan ve emzirme planı olmayan kişiler için kullanılır. Bu ameliyatta meme ucu mevcut yerinden alınıyor ve memelere yapılan operasyon sonrası olması gereken yere yerleştiriliyor. Genellikle yaşlı hastalara kullanılan bir tekniktir.

Meme Küçültme Riski Var Mı?

Ne olursa olsun meme küçültme operasyonunun bir cerrahi müdahale olduğu unutulmamalı. Risksiz bir cerrahi müdahale yoktur. Dolayısıyla bu operasyonda bazı riskler içermektedir. Ameliyattan hemen sonra oluşabilecek sıkıntılar, şişlik, meme başında hissizlik ve deri üzerinde mor renk oluşumu yaşayabilirsiniz. Bunlar da kısa bir süre içerisinde geçecektir. Uzun vadede oluşabilecek sıkıntılar, meme asimetrisi, yara izleri, emzirme problemleri ile karşılaşılabilir. Bu tür problemler hastanın doktoru ile ameliyat sonrasında iyi bir takiple azaltılması mümkündür.

Meme Küçültme Sonrası İz Kalır Mı?

Kullanılan çeşitli tekniklere bağlı olarak izler oluşabiliyor. Fakat ameliyat sonrası kendiliğinden eriyen özelliğe sahip dikişler kullanıldığı için belli bir süre sonra izler kendiliğinden kaybolmaktadır. Ayrıca ameliyat sonrası kullanılan yara izini azaltıcı silikon jeller ile izleri minumum düzeye çekmek mümkündür.

Meme Küçültme Sonrası Çok Ağrı Olur Mu?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında her ameliyat sonrası gibi ağrılar oluşması mümkün. Ağrıların azaltması için çeşitli ağrı kesiciler veya buz yöntemi kullanılabilir. Oluşacak ağrılar çok şiddetli olmadığı için hafif ağrı kesicilerle rahatlıkla atlatılabilirler. Daha sonra zaman içerisinde ağrılar, şişlikler geçmektedir ve bir yıl içerisinde herhangi bir şey kalmamaktadır.

Meme Küçültme Kansere Sebep Olur Mu?

Ameliyat sonrası kişilerin ameliyat nedeniyle kanser olma riski bulunmamaktadır. Hatta plastik cerrahların yaptıkları araştırmalara göre meme küçültme ameliyatları meme kanseri oluşması riskini yarı yarıya azaltmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatını SGK Karşılar Mı?

Özellikle büyü memelere sahip olan kişilerin çektikleri bel, boyun, sırt ağrılarına sebep vermesinden dolayı bu tür ameliyatlar SGK tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca meme kanseri sonucunda memenin, dokuların kısmen ya da tamamen alındığı durumlarda devlet tarafından meme büyütme operasyonları karşılanmaktadır.

Meme Küçültme Fiyatları 2021

Meme küçültme ameliyatlarının fiyatları; göğüs büyüklüğüne, sarkıklığa, uygulanacak ameliyat tekniğine göre, hastanın yaşına, kilosuna ek olarak herhangi bir sağlık problemi olup olmadığına göre değişkenlik göstermektedir. Meme küçültme fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.