Meme Dikleştirme Nedir?

Meme Dikleştirme, mastopeksi göğüslerin daha genç ve görünüm açısından daha estetik bir hal almasını sağlayan bir estetik operasyondur. Meme dikleştirme öncelikle şekle hitap ederek güzel bir meme yaratmayı amaçlar. Birincil amacın meme boyutunu değiştirmek olduğu büyütmeden farklıdır. Göğüslerinin şeklinden memnun olmayan her kadın mastopeksi için başvurabilir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Bunun birkaç prosedürü var. Doktorunuz memenizin şekline, boyutuna ve ne kadar meme dikleştirme gerektiğine göre tekniği belirler. İşleminizden önce cerrahınız sizden bazı ilaçların kullanımını bırakmanızı isteyecektir. Bunlara, kanınızı incelten aspirin gibi ilaçlar dahildir. Sigara içiyorsanız, işleminizden yaklaşık dört hafta öncesi sigarayı tüketmeyi kesmelisiniz. Sigara içmek vücudunuzun ameliyattan sonra iyileşme yeteneğini etkileyebilir. Genel olarak, ameliyat şu adımları içerir:

 • Meme ucunun göğsünüzdeki yeni kaldırılmış pozisyonunu belirlemek için cerrah tarafından ayağa kalkmış pozisyonda işaretlenirsiniz.
 • Sizi rahatlatmak ve ağrıyı hafifletmek adına anestezi uygulanır. Ameliyat sırasında uyuyor olacaksınız. Buna genel anestezi denir.
 • Cerrah, meme ucu çevresinde bir kesik açacaktır. Kesik genellikle meme ucunun altından meme altı kıvrımına kadar memenizin ön tarafından aşağı doğru uzanır.
 • Cerrah göğüslerinizi kaldıracak ve yeniden şekillendirecektir. Daha sonra cerrah, meme ucunuzu yeni meme şekli üzerinde doğru pozisyona hareket ettirecektir.
 • Cerrah, göğüslerinize daha sıkı bir görünüm kazandırmak için fazla deriyi çıkaracaktır.
 • Son olarak cerrah, kesikleri dikişler ile kapatacaktır. Cerrahlar genellikle kesikleri memenin daha az görünecekleri kısımlarına yerleştirmeye çalışırlar.

Göğüsler Neden Sarkar?

Göğüslerinizi tutan bazı bağ dokuları var. Bu bağ doku veya ligamentler zamanla esneyebilir ve göğüslerinizin sarkmasına neden olabilir. Bu değişikliklerin ne zaman olacağını veya yaşayacağınız sarkma derecesini birçok şey etkileyebilir. Bu sarkıklar ile ilgili meme dikleştirme operasyonu birçok kadının ilk tercihleri arasında yer alır. Sarkık göğüslerin bazı nedenleri şunlardır:

 • Yaş: Sarkma, özellikle menopozdan sonra yaşlanma sürecinin normal bir parçasıdır.
 • Vücut kitle indeksi: Vücut kitle indeksi (BMI) daha yüksek olan kişiler, BMI’si daha düşük olan kişilere göre daha büyük göğüslere sahip olma eğilimindedir. Bu da memenin ağırlığından dolayı sarkmaya neden olabilir.
 • Desteksiz egzersiz: Çok fazla göğüs hareketi içeren egzersiz, göğüs bağlarına fazladan yük bindirebilir. Göğüsler; özellikle büyük göğüsler, uygun desteği alamazsa, bağların gerilmesine ve göğüslerin sarkmasına neden olabilir.
 • Genetik: Kalıtım ve ailenizden aldığınız genler, göğüslerinizin büyüklüğü ve şekli, bağ dokularının gücü ve vücut ağırlığınızda rol oynar.
 • Yerçekimi: Göğüslerinizi aşağı çekerken göğüs bağlarınızı gerer ve esnetir.
 • Hamilelik sayısı: Ne kadar çok çocuğunuz olursa, göğüsleriniz o kadar genişler ve sarkar.
 • Boyut ve şekil: Daha büyük göğüslerin, küçük göğüslerden önce yerçekimine yenik düşme olasılığı daha yüksektir.
 • Sigara tüketimi: Sigara kullanımı cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle sigara içenlerin göğüslerinin sarkması daha olasıdır.
 • Kilo kaybı veya alımı: Özellikle hızlı bir şekilde çok fazla kilo almak veya kaybetmek göğüslerinizin şeklini değiştirebilir. Ayrıca onları çevreleyen cildi gerebilir veya küçültebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

4 tip mastopeksi vardır:

 1. Periaerolar mastopeksi: Avantajı meme ucu sınırında gizlenmiş bir kesik ile yapılmasıdır ve meme büyütme ile kombine edilebilir. Dezavantajı ise memenin düzeleşmesi ve geniş yara izi oluşmasıdır.
 2. Vertical– SPAIR (kısa yara iziperiareolar alt pedikül redüksiyonu): Avantajı sarkmanın derecesi ne olursa olsun uygulanabilmesidir. Dezavantajı meme başı çevresinde genişleme yapmasıdır.
 3. Vertical -Hall-Findlay: Tüm derecelerde sarkmayı düzeltebilir ve büyütme ile birleştirilebilir. Ama son görünüm aylar alabilir ve kalıcı asimetri yaratabilir.
 4. Wise pattern: Büyütme ile birleştirilebilir. En büyük sorunu yara izidir.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

Meme gelişimi tamamlanan her kadın bu ameliyatı olabilir. Göğüs dikleştirme için en iyi adaylar sağlıklı bir kiloda olanlar ve göğüsleriyle ilgili başka tıbbi endişeleri olmayanlardır.

Göğüs Dikleştirme Operasyona Hazırlık

Hastalara memelerin şeklinden veya büyüklüğünden mi yoksa her ikisinden mi rahatsız oldukları sorulur. Bu, meme dikleştirme veya büyütme arasında ayrım yapılmasına yardımcı olabilir. Hasta öyküsü, önceki ameliyatların bir özetini, mevcut asimetrileri ve meme sağlığı değerlendirmesini içermelidir. Buna geçmişte meme kanseri öyküsü, anormal mamogramlar ve gelecekte emzirme arzusu da dahildir. Hastanın kilo geçmişi, herhangi bir önemli değişiklik veya cerrahi kilo kaybı da dahil olmak üzere belgelenmelidir.

Meme Dikleştirme Öncesi

İlk adım bir plastik cerraha danışmaktır. Cerrah sağlığınızı değerlendirecek ve seçeneklerinizi açıklayacaktır. Cerrah ayrıca prosedürü ayrıntılı olarak açıklamalı ve riskleri ve iyileşmenin nasıl olacağını gözden geçirmelidir.

Göğüs dikleştirme sonrası komplikasyonlar nispeten nadirdir. Başlıca komplikasyonlar; kanama, enfeksiyon ve yara izidir. Cerrahınız, komplikasyon riskinizi azaltmanıza yardımcı olacak hazırlık talimatlarını verecektir. Bu talimatlar, sigara içmemek, kanamayı daha olası hale getirebilecek ilaçları bıraktığınızdan emin olmak ve gerekirse antibiyotik almak gibi şeyleri içerecektir.

İyileşme dönemi için de planlamaya başlamalısınız. Örneğin dikleştirme ameliyatınızdan sonra en az 4 ila 6 hafta boyunca ağır kaldırmaktan kaçınmanız gerekecektir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Doktorunuz, iyileşmeniz sırasında ihtiyaç duyacağınız desteği sağlamak için genellikle bir sutyen takmanızı veya özel bir pansuman takmanızı önerecektir. İlk hafta ağrı kesici ilaçlara ihtiyacınız olabilir. 2 ila 3 hafta içinde cerrahınız tüm dikişlerinizi alacaktır. Memenin boyutu ve şekli zaman geçtikçe iyileşmeye devam edecektir. İki meme arasında küçük simetri farklılıkları olabilir. Eğer öyleyse, plastik cerrahınız meme ucunu gerektiği gibi yeniden konumlandırmaya yardımcı olmak için küçük bir rötuş yapacaktır.

İyileşmeniz sırasında, aktivitenizi cerrahınızın belirttiği şekilde sınırlamanız ve yaşadığınız yan etkileri veya sorunları hemen bildirmeniz çok önemli. Herhangi bir ameliyatın enfeksiyon dahil riskleri vardır. Meme küçültme ameliyatı ile meme uçlarında veya meme derisinde kalıcı his kaybı çok nadir görülür.

Meme Kaldırma Ameliyatından Sonra Emzirilebilir Mi?

Göğüslerinizin gelişimi bittikten sonraki herhangi bir yaşta meme dikleştirme yaptırabilirsiniz. Ayrıca hamile kalmadan önce veya sonra da bu işlemi yaptırabilirsiniz. Göğüs dikleştirme işleminden sonra yine emzirebileceksiniz.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Tekrar Sarkma Olabilir Mi?

Duruma göre değişir. Bazıları için uzun süreli sonuçlar yaşarken, diğerleri sadece birkaç yıl sonra küçük revizyonlar isteyebilir. Tipik bir meme dikleştirme ameliyatından elde edilen sonuçların ne kadar süreceğini söylemek, cerrahi teknikler kadar yaş, genetik, sağlık ve beslenme alışkanlıkları gibi birçok faktöre bağlıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Emzirebilir Miyim?

Evet, emzirebilirsiniz. İyileşme sürecinin ardından emzirme gerçekleşebilir.

Meme Kaldırma Ameliyatı Memedeki Tüm Çatlakları Geçirir Mi?

Meme altı kıvrımında kesik açıldığı ve o konumdaki deri alındığı için oradaki çatlakları geçirir. Ancak meme başının yanında kalan çatlaklar maalesef ortadan kalkmaz.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Memede Kalacak İzler Rahatsız Edici Midir?

Fazla deri ve dokunun alınması meme ucunun ideal pozisyonuna bağlı olduğu için cerrahi bir işlemdir. Kesi sonrası yara izi göğüs altındadır. Zamanla azalan bu iz, hastaların çoğunluğu tarafından kabul edilebilir bir durumdur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılır?

Memeler gelişimini tamamladıktan sonra yani 18 yaşından sonra bu ameliyat yapılabilir.

Meme Dikleştirme ve Meme Büyütme Birlikte Yapılabilir Mi?

Evet, aynı anda meme implantı yaptırmaya karar verebilirsiniz. Bir implant kullanımı göğüslerinizin boyutunu ya da dolgunluğunu artırabilir. Güvenlik sebebiyle, cerrahlar iki işlemi aynı anda yapmayacaktır. Bu durumda, önce dikleştirme olacak sonra implant yerleştirme ameliyatına gireceksiniz. Bu, meme ucunun herhangi bir kaybını ya da nekrozunu önlemek içindir.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Koruyucu Sutyen Kullanımı

Hastalar yeni dikleştirilmiş memeyi desteklemek için vakanın sonunda destekleyici bir cerrahi sutyen kullanır. Bu, iyileşme süreci başladığında yerçekiminin etkilerini azaltmak için bir destekleyici gibi davranır. Meme altı kıvrımında kesiler varsa, hastalar yaklaşık bir ay cerrahi veya spor sutyeni giyer.

Meme Dikleştirme Ameliyatını SGK Karşılar Mı?

Hayır, karşılamaz.

Meme Dikleştirmede Göğüs Boyutum Değişecek Mi?

Bu işlemin yanı sıra meme büyütme veya küçültme yaptırmadığınız takdirde bu işlem boyut farkında pek de değişikliğe neden olmaz.

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme Mümkün Mü?

Sarkan memeleri eski haline getirmek için şu anda bilinen ameliyatsız bir yöntem yoktur. Göğüs kasları zayıfsa sarkacağını ve egzersizin işe yarayacağını düşünmeyin. Anatomik olarak göğüs kasları ile sarkık göğüsler arasında bir ilişki yoktur.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Hissizlik Olur Mu?

Ameliyat sonrasındaki 6 aylık süreçte meme başı ve meme altında belli bir his kaybı yaşayabilirsiniz. Ancak bu durum geçicidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları 2021

Bu fiyat memenizin şekline ve boyutuna göre değişecektir. Meme dikleştirme ameliyatı için önce muayene olmanız gerekmektedir. Meme dikleştirme fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.