Meme Büyütme (Göğüs Büyütme) Nedir?

Meme Büyütme, feminenliğin bir göstergesi olan kadın memesi eğer istenilen boyutta değil ise bu işlem yapılabilir. Memenin ideal büyüklüğü ve şekli kadından kadına değişir. Bunu etkileyen kültürel faktörlerden bireysel gelişime kadar pek çok neden vardır. Bazen meme yeterince büyümez. Bu gibi durumlarda eğer kişi kendisi de istiyorsa meme büyütme ameliyatı yaptırabilir.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Birçok kadın istedikleri boyuttan daha küçük memeleri büyütmek için bu yola başvurabilir. Doğum sonrası veya emzirme dönemi ardından yine bu işlemi yaptırmak isteyen kadınlar olabiliyor. Bununla birlikte, memesinde asimetri olan kadınlar bu uygulamadan yararlanabiliyorlar.

Meme Büyütme Kimler Olmalı?

Göğüslerinizin küçük olduğunu ya da ikisi arasında büyüklük açısından fark olduğunu düşünüyorsanız ve giyim tarzınızdan sutyen seçiminize kadar etkiliyorsa düşünmeniz gereken bir işlemdir. Hamilelik ya da ciddi kilo kaybı sonrası göğüsleriniz küçüldüyse, daha önce meme ameliyatı olduysanız ve bu travmaya sebep olduysa veya özgüveninizi geliştirmek istiyorsanız meme büyütme ameliyatı olabilirsiniz.

Meme Büyütme Hazırlık Detayları

İlk önce bu ameliyatı istediğinizden emin olun. Ardından güvenilir ve işinde uzman bir plastik cerrah ile görüşün. O size istediğiniz boyutu ve şekli soracak, implant çeşitlerini ve cerrahi teknikleri anlatacaktır. Seçilen implant çeşidinin üreticisinden alacağınız hasta bilgilerini kontrol edin. Gerçekleşebilecek riskleri öğrenin ve göz önünde bulundurun.

Meme Büyütme Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Ameliyat olmaya karar vermeden önce şu huşuları göz önünde bulundurmanızda fayda var:

 • Meme implantları sarkmayı önlemez. Buna ek olarak doktorunuz size meme dikleştirme ameliyatı önerebilir.
 • Göğüs implantları ömür boyu değildir. Ortalama bir implant ömrü yaklaşık 10 yıldır. Olasılıklar arasında implant yırtılması da vardır.
 • Göğüsleriniz yaşlanmaya devam edeceği için görünümünü sürekli aynı kalmayacaktır. Kilo alma ve kilo verme gibi faktörler yine aynı şekilde göğüslerinizin görünümünü değiştirecektir. Bu tip problemler daha fazla cerrahi operasyona sebep olabilir.
 • Mamografi çekimi implantlı memelerde yeterli olmayabilir. Artı görüntüleme tekniklerine ihtiyaç duyulabilir.
 • Meme büyütme operasyonu emzirmeye engel olabilir.
 • Herhangi bir ciddi durum, mesela meme kanseri sonrası memenin ampüte edilmesi bir diğer adıyla mastektomi yapılması, dışında bu işlemi SGK karşılamaz. Bu nedenle paranızı harcamaya hazır olun.
 • Eğer olur da meme implantının çıkarılması söz konusu olursa ek ameliyatlar gerekebilir. Memenin eski görünümüne kavuşması adına meme dikleştirme ameliyatı olmanız gerekebilir.
 • İmplantın yırtılma ihtimaline karşı tarama yapması önerilir. Silikon meme implantı var ise 5 ila 6 yıl sonra meme MR’ı çektirilmesi önerilir.
 • Ameliyattan önce genel bir mamografi çektirilmesi istenebilir.
 • Kullandığınız ilaç varsa bunları doktorunuza bildirin.
 • Sigara kullanıyorsanız ameliyat öncesi ve sonrası doktorunuz sigarayı bırakmanızı isteyebilir.
 • Ameliyat sonrası size refakat edecek birini bulmanız önerilir.

Meme Büyütme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyattan birkaç hafta sonra ağrı ve şişlik olması muhtemeldir. Morarma da mümkündür. Yara izlerinin zamanla kaybolmasını ancak tamamen kaybolmasını beklemeyin. İyileşirken, göğüs implantlarının ekstra desteği ve konumlandırılması için bir kompresyon bandajı veya spor sutyeni giymek yardımcı olabilir. Cerrahınız ağrı kesici de reçete edebilir.

Düzenli aktivitelere dönme konusunda cerrahınızın talimatlarını izleyin. Fiziksel olarak zorlu bir işiniz yoksa, kısa bir süre içinde işinize dönersiniz. En azından iki hafta boyunca nabzınızı ya da kan basıncınızı yükseltebilecek yorucu faaliyetlerden kaçının. İyileşirken ameliyat yapılan bölgenin fiziksel temasa ya da darbelere duyarlı olacağını unutmayın.

Göğsünüzde sıcaklık ve kızarıklık oluşursa ya da ateşiniz çıkarsa enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda en kısa sürede cerrahınızla iletişim kurun. Ayrıca nefes darlığınız veya göğüs ağrınız varsa cerrahınızla iletişime geçin.

Meme Büyütme Sonuçları Nelerdir?

Göğüs büyütme estetiği, göğüslerinizin boyutunu – şeklini değiştirebilir. Ameliyat vücut imajınızı ve özgüveninizi iyileştirebilir. Ancak gerçekçi olun ve mükemmellik beklemeyin. Kilo alımı veya kilo kaybı da göğüslerinizin görünüşünü değiştirebilir. Göğüslerinizin görünümünden memnun kalmazsanız şayet bu sorunları düzeltmek için artı ameliyata ihtiyacınız olabilir.

Meme Büyütme İmplant Çeşitleri

Silikon jel implantların yumuşak ve hareketsiz olması tıp alanında ilgi gördü ve böylelikle meme büyütme ameliyatlarında kullanılır oldu. Salin dolgulu implantlar şişirilebilir implant türevidir. Çift lümenli implantlar, iç tarafı silikon jel dolgulu iken dış tarafı salin dolgulu implanttır. Dokulu yüzey implantı bir diğer implant çeşididir. Anatomik ve yuvarlak şekilli implantlar, gözyaşı damlası şeklinde bir implant türüdür.

Göğüs Büyütme Kullanılan Silikonlar Nelerdir?

Salin (Tuzlu Su İçeren) Protezler

Şişirilebilir salin dolgulu implantlar ilk defa 1965’de Fransa’da kayda alındı. Asıl avantajı küçük bir kesik açılarak yerleştirilmesidir. Jel kanama riski de azaltılmıştır. Tabii ki de bu implantın da bazı dezavantajları vardır. Bunlardan biri hacimsel olarak az doldurulmuş bölümlerde sönme gerçekleşmesidir. Bir diğeri; görünür yüzey kırışıklıkları olmasıdır. Aşırı şişirilmişse bir top gibi hissedilebilir. Ağırlığı nedeniyle implant aşağıya doğru inebilir.

Silikon Jel İçeren Protezler

Silikonun gelişimi, II. Dünya Savaşı sırasında uçak mühendisliği endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiştir. Yumuşak ve taşınmaz özellikleri tıp alanının da ilgisini çekmiştir. İlk nesil implantlar (1962-1970), kalın bir kabuğa, kalın bir jele ve arkada bir polyester yamaya sahipti. Gözyaşı şeklindedir.

İkinci nesil implantların(1970-1982) ince kabukları, ince jelleri vardır ve yuvarlak şekillidir. Üçüncü nesil implant (1982’den) daha kalın bir kabuğa, daha kalın bir jele ve yuvarlak bir şekle sahiptir.

Dördüncü nesil implantlar (1986’dan itibaren), dokulu bir yüzeye sahip olmaları dışında üçüncü nesil implantlara benzer özelliklere sahiptir. Yuvarlaktırlar ve anatomik olarak kullanılabilirler. Beşinci nesil implant (1993’ten itibaren), geliştirilmiş bir yapışkan silikona ve dokulu bir silikon yüzeye sahiptir. Anatomik şekillerde ve yuvarlak şekillerde mevcutturlar.

Meme Silikonu Nereye Konur? Kas Altı Mı, Kas Üstü Mü?

Meme silikonunun konulduğu birkaç yer vardır.

 • Subglandüler yerleştirme, yani kas üstü veya meme tümseğinin altı, bazı açılardan avantajlıdır. En büyük avantajı; göğüs kasları ameliyata dahil olmadığından ameliyat sonrası iyileşme süreci daha hafiftir. Bununla birlikte dezavantajı da vardır. İnce meme dokusu olan kadınlarda dalgalanma riski ve hissedilebilirliği artar. Çünkü; subglandüler yerleştirme implantı daha az kaplar ve ayrıca kapsüler kontraktür gelişme riskini artırır. Aynı zamanda implantın yuvarlaklığı ve çıkıntısı daha belirgin olduğundan sahte bir görünüme yol açabilir.
 • Submüsküler yerleştirme, yani kas altı yerleştirme, subglandüleryerleştrimeye göre bazı avantajlara sahiptir. Kas altı meme büyütme tekniği daha doğal bir meme tümseği görünümü sağlar. Palpe edilebilirliği ve dalgalanmayı azaltır. Ancak dezavantajları da vardır. Daha uzun bir ameliyat sonrası iyileşme süreci ister. Yine ameliyat sonrası hassasiyet söz konusudur.
 • Çift düzlemli yerleştirme (dualplane), yani kısmen göğüs kasının altında ve kısmen üstünde, günümüzde uygulanan en modern implant yerleştirme yöntemidir. Diğer iki yöntemin dezavantajlarını ortadan kaldırır.

Meme Protezi Nereden Konulacak?

İmplant seçiminden sonra kullanılacak kesi tipine ilişkin karar, her birinin seçenekleri, riskleri ve faydaları iyice açıklandıktan sonra hasta ve cerrah tarafından verilmelidir. İmplantı yerleştirmek için plastik cerrahın bazı kesiler açması gerekmektedir. Bu kesi yerleri şunlardır;

 • Meme altı kesisi neredeyse tüm implantların hassas şekilde yerleştirilmesine izin verir. Teknik, meme altı kıvrımında gözle görünür bir yara izi bırakır.
 • Periareolar kesi genellikle göze çarpmadan iyileşir. Dezavantajları arasında cerrahi alanın sınırlı olması, artan meme başı duyarlılığı ve meme tümseğinde görünür yara izi sayılabilir.
 • Transaksiller kesi meme tümseğinde herhangi bir yara izini önler. İmplantı uygun konuma yerleştirmek zor olabilir.
 • Transumblikal yöntem ise tek, iyi gizlenmiş bir kesidir. Bu yaklaşımda sadece salin implantlar kullanılabilir.

Meme Büyütme Riski Var Mıdır?

Her ameliyatın riski olduğu gibi bu ameliyatın da bazı riskleri vardır. Bunlardan bazıları şöyledir; hematom, seroma, yara enfeksiyonu, azaltılmış meme hissi, cilt tahrişi, ağrı, implantın yer değiştirmesi, implant yırtılması, implant dalgalanması gibi riskler söz konusudur.

Meme Büyütme Fiyatları 2021

Memenizin şekline, boyutuna ve istediğiniz meme büyüklüğüne göre fiyatlandırma değişecektir. Meme büyütme işlemi için önce muayene olmanız gerekmektedir. Meme büyütme fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.