Liposuction Nedir?

Liposuction, Aktifleşen sosyal hayatımızla birlikte bu yöntem ve birçok işlem ve tedaviler yaygınlaşmaktadır. Estetik görünüme günümüzde oldukça önem verilmesi ve gelişen teknoloji sonucu birçok tedavi ve uygulama ortaya çıkmıştır. Yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam ile vücudumuzun birçok yerinde yağlanma meydana gelir. Kilo vermeyle ve spor yaparak da bu yağlanma giderilmeyebiliyor. Herkes tarafından da yağ aldırma ve yağ emme olarak bilinen bir estetik uygulamasıdır.

Bu estetik kazanım yöntemi ile sadece yağlar değil yağ hücrelerinin tamamen emilmesi ile yok edilmesi benimsenmiştir. Vücutta eritilmeyen ve yağ hücrelerinin fazlaca olduğu bölgelerde bu yöntem uygulanarak yağlanmalardan kolaylıkla kurtarılabiliyor. Mesela göbek bölgesindeki yağ hücreleri diğer alanlara göre fazlalık gösterebiliyor. Bu yağ hücrelerinden kurtulmak veya azaltmak için liposuction yöntemi kullanılmaktadır.

İnatçı yağlanmaların meydana geldiği kalça, göbek, basen, karın ve diz gibi bölgelerde çokça liposuction uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca bu alanlarda fazlaca yağlanma durumu söz konusudur. Öncelikle yağların çeşitli yöntemlerle (ses dalgaları ile) akışkan hale getirilerek vakumlama tekniği kullanılarak temizleme işlemi yapılmaktadır. En çok uygulanan estetik operasyonlarından biri de liposuction yöntemidir.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yağ hücrelerinin fazlaca olduğu ve ameliyat dışında hiçbir yöntemle giderilmeyen inatçı bölgesel yağların giderimi için liposuction yöntemine başvurulur. Liposuction ameliyatı için birkaç yöntem kullanılır. Genellikle klasik yöntem dediğimiz ıslak teknik bu yöntemlerden biri. Diğer liposuction yöntemleri ise vazer liposuction ve lazer liposuction olmaktadır.

Klasik yöntem olan ıslak teknikte yağ hücreleri sıvı takviyesi yapılarak şişirilmektedir. Kanama durdurucu ile de kanamanın önüne geçilerek ağrı oluşumu engellenir. Deri üstüne hafif kesikler atılarak ve vakumlama tekniği yapılarak boru yardımı ile tüm yağların çekimi sağlanır. Yağ hücrelerin titreşim ile akışkan hale getirilmesi ve boru yardımı ile gezdirilerek alınması işlemi de vazer luposuction yöntemi olmaktadır. Yağ alınacak bölgeye ışın verilerek katı haldeki yağların akışkan yapıya bürünmesi beklenir. Çok ince borular tarafından bu yağların emilimi sağlanır. Bu ince borular sayesinde de ameliyat sonrası iz kalımı engellenmiş olur.

Liposuction İçin Kimler Uygundur?

Uzman görüşü liposuction tedavisinin uygulanması için önemli etmendir.  Bu yöntemle zayıflama elde edilmez yani bu yöntem zayıflama yöntemi olmamakta sadece bölgesel zayıflamaya ve vücut hatlarının yağdan arındırmasını sağlamaktadır. Bu sebeple zayıflama yöntemi olarak liposuction uygulamasını yapmanın hiçbir mantığı yoktur.

Hiçbir sağlık problemi olmayan kişilere, hamilelik ve hamilelik sonrası kilo alımı durumu olmayan kişilere rahatlıkla uygulanabilir. Ciddi yağlanmaların sağlık açısından da oldukça etkisi olduğu görülebilmektedir. Her yaş grubu için uygulansa dahi ileri yaş durumundan yağlanma ve sarkmaların oluştuğu vücut yapısına liposuction yöntemi uygulanmamaktadır.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Ciddi yağlanmaların söz konusu olduğu ve kolaylıkla giderilmeyen bölgeler de bu yağlanmanın oluşması ile liposuction yönteminin uygulanması kaçınılmaz hale gelir. Gelişen teknoloji ile birçok estetik yöntemleri gelişmiştir. Birçok vücut yapısına uygulanan bu yöntemlerin uygulanabilirliği giderek artmaktadır. Hemen her yaş grubu tarafından uygulanabilirliği olan bu yöntem sistematik hastalıkları olanlar için çeşitli testlerin yapılmasını öngörmektedir.

Liposuction yöntemi bilinen üç yöntem var. Biri klasik yöntem dediğimiz bir yöntem olmakta, diğeri ultrasonic liposuction, son olarak da lazer liposuction dediğimiz yöntemler olmaktadır. Kişinin isteği ve vücuttaki yağlanmanın durumuna göre hekim onayı verirse bu yöntemlerden biri yağların giderimi için uygulanmaktadır. Basit yağ durumu oluşumu ve kilo kaynaklı ise hekim diyet ve spor yapımını da tavsiye edebilir. Kolay uygulanabilirliği ve iz kalma durumu olmamasıyla liposuction çokça başvurulan bir yöntem olmaktadır.

Liposuction En Sık Nerelerde Tercih Ediliyor?

Hemen hemen her bölgeye uygulanabilirliği olan liposuction yönteminin uygulanacağı bölgeye göre lokal veya genel anestezi olmasına karar verilmektedir. Vücudumuzun birçok yerinde yağlanmalar meydana gelmektedir. Bacak, boyun, kalça, göbek ve basen gibi bölgelerinde bulunan yağlar kolaylıkla alınabilmektedir.

Bununla birlikte geliştirilen liposuction yönteminde kullanılan yağların burun estetiği ve meme büyültme gibi estetik işlemlerinde de kullanıldığı görülmektedir. Liposuction uygulanacak bölgeye genellikle ya klasik yöntem ya da lazer yöntemi uygulanır. Kadınlarda uygulanan liposuction daha çok göbek ve basen gibi bölgelere yapılır. İleri yaş grubunda da kol sarkmalarında liposuction yönteminin daha çok uygulanabilirliği söz konusu.

Liposuction Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle bu yöntem için şunun bilinmesi gerekiyor; liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. Bu yöntem vücut hatlarını engellemekte ve inatçı ve gitmeyen yağların giderilmesini sağlamak amacı ile uygulanmaktadır. Zayıflama estetiği olmayan liposuction yöntemi diyet ve egzersizlerle giderilmeyen yağların giderilmesini sağlar.

Sağlık durumunun iyi olması şartıyla ve hekimin onay vermiş olduğu herkese uygulaması olanaklıdır. Sert ve esnek bir cilde sahip olanlar için bu operasyonlar oldukça başarılı sonuç verir. Sistematik ciddi bir hastalığa sahip olunmaması gerekmektedir. Diyabet durumunuz varsa ve zayıf bağışıklık sistemine sahip iseniz mutlaka hekiminize bildirmeniz gerekiyor. Daha öncesinde geçirilmiş bir operasyon varsa veya sürekli kullanılan bir ilacınız varsa mutlaka liposuction işleminden önce hekiminize bildiriniz.

Liposcution Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Yağ alımı tedavisi olan liposcution uygulamasından sonra mutlaka yeme içme şeklinize dikkat etmelisiniz. Şeker ve karbonhidrat tüketiminden uzak durulmalı ve protein ağırlıklı beslenilmesi gerekmektedir. Şişkinliğe yol açacak tuz tüketiminden uzak durmak gerekir. Ameliyat ardından liposcution olan bölgeye baskı olmamalı, hemen harekete geçilmemeli ve yavaş yavaş gündelik hayata geçilmesi sağlanmalıdır.

Liposuction Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Bu uygulama ile sadece yağ alımı olmamakta aynı zamanda sürekli yağ üreten yağ hücrelerinin emilimi de sağlanmaktadır. Böylelikle daha kalıcı bir tedavi yöntemi olmaktadır. Beslenme şeklinize dikkat ederek de tekrar yağ oluşumunu engellemekte ve liposuction ile elde edilen ideal vücut şeklinizi koruyabilmektesiniz.

Liposuction Tekniği Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Liposuction işleminin inatçı yağlanmaların olduğu her bölgeye uygulanabilirliği mevcut. Hemen hemen her alana liposuction tedavisi uygulanmaktadır. Kadınlarda daha çok basen, kol ve karın bölgelerinde uygulanırken erkeklerde de daha çok sırt ve boyun bölgelerinde uygulandığını görmekteyiz.

Liposuction Ameliyatı Genel Anestezi ile Mi Yapılır?

Yağ emilimi sağlanan liposuction hekimin gerekli gördüğü ameliyat uygulaması ile yapılır. Hekimin gerekli görmesi ve birden çok alanda yapılacak liposuction yöntemi için genel anestezi yapılmaktadır. Eğer liposuction yapılacak bölge tek bir yerde ise lokal anestezi tercih edilir.

Liposuction Ameliyatı Riskleri Nelerdir? Yan Etkisi Var Mıdır?

Son zamanlarda estetik görünüm kazanmak için çokça uygulanan liposuction yönteminin yan etkileri kızarıklık, şişkinlik ve ödem şeklinde karşımıza çıkar. Ayrıca geçici ağrılar da söz konusu. Bu durumlarda hekiminize başvurabilirsiniz. Geçici olduğunu bilmeniz faydalı olacaktır.

Liposuction Kilo Verme Amacıyla Yapılabilir Mi?

Liposuction yöntemi kesinlikle kilo verme yöntemi değildir. Bölgesel yağların giderilmesi ve vücut hatlarının düzgünleşmesi için uygulanmaktadır.

Bir Seferde Kaç Litre Alınabilir? Liposuction Tekrar Yapılabilir Mi?

Hastanın vücut yapısı ve kitle ölçülerine göre bir seferde en fazla 4 veya 5 litre alınır. Bunda cerrahın yöntemi ve kararı belirleyici olur.

Liposuction Yaptıranların Yorumları

Tedavi sonrasında liposuction uygulaması için yapılan yorumlara şu şekilde örnek verebiliriz.

  • Harika bir deneyimdi. Operasyon sayesinde istediğim görünüme kavuştum.
  • Ameliyat sonrasında biraz ağrım olsa da kısa zamanda toparladım ve sonuç hayal ettiğimden de iyisi oldu.
  • İhtiyacı olan herkes yaptırabilir. Hiçte korktuğum gibi bir süreç olmadı.
  • Doktorum çok ilgiliydi sonunda hafifledim ve kendimi sağlıklı hissediyorum.
  • Artık istediğim gibi görünüyorum ve çok mutluyum kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum.

Liposuction Fiyatları 2021

Tedavi için alınacak ücret uygulama yapılan alana ve kişinin vücut ölçütüne göre değişkenlik gösterir. Sıklıkla başvurulan liposuction yöntemi en başarılı estetik yöntemlerinden biridir. Liposuctioun Fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.