Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği, yüzümüzün ve hatlarımızın çok daha güzel görünmesi için yapılan bu estetik, yüz güldüren kozmetik ameliyatlardan biridir. Estetik ve güzellik anlamında ön planda olan burun, dış görünümünün tamamen değişmesini sağlar. Bu operasyonlarda, koku alma ve solunum gibi son derece önemli olan fonksiyonların korunması çok önemlidir.

Yüz anatomisinde en dikkat çeken kısım burundur. İleri teknoloji ve cerrahi teknikler ile çok daha iyi bir görsel ve fonksiyonlar alınmasıyla beraber hızlı bir iyileşme durumu söz konusudur. Burun estetiği için en başarılı sonuç, hastanın memnun kalmasıdır.

Operasyon sunucunun arzu edilen görüntüde olması ve solunum durumunun rahat olabilmesi gerekir. Son zamanlarda sıklıkla kullanılan üç boyutlu dijital animasyon sistemleri, tahmini sonuçların uygulama üzerinden hastalara gösterilmesi sağlanır. Bu şekilde istenen sonuç tam olarak ifade edilir ve doktorun da çok daha planlı ilerlemesine yardımcı olur.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Estetik ve hoş bir görüntü oluşturan burun estetiği, açık ve kapalı olarak iki farklı yöntem kullanılır. Burnun içinde ciddi bir eğrilik bulunuyorsa ya da belirgin bir müdahale yapılacak ise açık olan yöntem tercih edilir.

Operasyon esnasında burun cildi ve içindeki mukoza kaldırıldıktan sonra kemik ve kıkırdak yapıları üzerinde müdahale yapılır. Sonrasında ise burun cildi yerine takılarak bandaj uygulanır. Ufak müdahale durumları dışında sıkça genel anestezi ile yapılan burun estetiği operasyonu, müdahaleye göre 1-3 saat arası sürmektedir. Bazı özel durumlar dışında ameliyat günü hastanede kalınması tavsiye edilir.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Burun değişikliği yaptırmanın altında pek çok neden yatar. Herhangi bir yaralanmadan oluşan deforme, doğum kusurunun düzeltilmesi için ya da solunum fonksiyonlarını yerine getirmek için burun estetiği yaptırılabilir. Bunun sonucunda rahat nefes alabilir ve çok daha estetik bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bazı hastalarda hem solunum sıkıntısı hem de görünüm için tercih edilebilir.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar

Kozmetik estetik olarak bilinen burun ameliyatı için öncesinde birçok hazırlık yapılması gerekir;

 • Her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatında da operasyondan 3 hafta önce aspirin ilacını kesmek gerekir. Ameliyata son hafta kanın sulanmasını sağlayacak ilaç ya da maddelerden uzak durulmalıdır.
 • Bazı ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Aynı zamanda multivitamin ilaçlar da kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Operasyonu, regl dönemine denk getirmeyin. Aksi takdirde şişlik, morluk ve bol miktarda burun içi kanama yaşanabilir.
 • Burun kılları mutlaka temizlenmelidir.
 • Ameliyattan 10 gün önce alkol tüketimi kesilmelidir.
 • Zayıflama ürünleri kullanılmamalıdır.
 • Kolye, bileklik gibi eşyaların ameliyattan önce çıkarılması gerekir.
 • Ameliyattan yaklaşık 6 ay önce sigaranın kesilmesi gerekir ve ameliyattan sonra da içilmemelidir.
 • Ameliyattan önce 8 saat aç ve susuz olmanız gerekir.
 • Makyaj yapılmamalıdır.

Burun Estetiği Sonrasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Operasyon sonrasında iyileşme sürecini en iyi şekilde geçirmeniz gerekir. Bunun için bilinmesi gerekenler;

 • Göz çevresinde morluk ve yüz kısmındaki şişlik çok doğaldır. Bunu engellemek için başınızı yukarıda olacak şekilde yatırmanız gerekir.
 • Doktorunuz aksini söylemediği sürece ameliyattan 48 saat sonra mutlaka duş alın. Suyun ılık ya da ılıktan daha soğuk olmasına dikkat edin. Burun ateline su değmesinde herhangi bir sakınca yoktur.
 • Hapşırmak zarar vermez ancak burun kanaması yapabilir. Bunu engellemek için gözlerinizi kapatarak, başınızı hafifçe öne eğin. Dilinizi kuvvetli bir şekilde damağınıza bastırın. Buna rağmen geçmiyor ise ağzınızdan hapşırın.
 • Ameliyat sonrasında koku almanız bir süre yerine gelmeyecektir fakat bu durum geçici olmaktadır.
 • Güneş gözlüğü ya da herhangi bir gözlük kullanmak için en erken ilk 3 ayda doktorunuza danışabilirsiniz.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Doğuştan olan kusur, yaralanma sonucu oluşan deforme ya da solunum sorunu olan tüm hastalar bu operasyon için adaydır. Sadece görünümünü sevmeyen kişiler için de bu durum geçerlidir. Belli kontrollerle operasyona karar verilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Hastanın istekleri üzerine yapılan burun şekline göre planlar yapılır. Açık ya da kapalı olacak şekilde iki teknikle yapılır. Burun ameliyatı çeşitleri; hastanın rahatsızlığına, geçirdiği ameliyatlara ve diğer durumlara bağlı olarak değişir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Burun estetiği sonrası iyileşme yaklaşık 7-10 gün arasında şişiklerin %90 iyileşmektedir. Bununla beraber operasyon sonrasında meydana gelen morluklar, oldukça azalır veya tamamen geçer. Bu şekilde hastanın esti haline dönmesi için sorun olmayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun ameliyatında en sık sorulan sorulardan biri ameliyat öncesi yapılması gereken işlemlerdir. Operasyondan önce kullanılan sigara, alkol gibi alışkanlıklarınızı doktorunuza bildirmelisiniz. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalısınız. En sık sorulan sorulardan diğeri ise ameliyatın ne kadar süreceğidir. Bu durum burun problemine, cerrahi tekniğe ve daha önce geçirdiği ameliyatlara göre değişmektedir.

Merak edilen konulardan biri de ameliyatın ağrılı geçip geçmediği konusudur. Burun estetiği ameliyatlarında ağrıya sebep olan etken burnun içine yerleştirilmiş tamponlardır. Günümüzde bu tampon yerine silikon kullanılır. Bazı durumlarda silikon bile bulunmaz.

Burun Estetiğinde Burun İçi Tampon Konulur Mu?

Genellikle hastaların en tedirgin olduğu konu, burun içi tampon konulmasıdır. Fakat bu durum geride kaldı. Öncesinde burun deliklerine sıkı bir şekilde sargı bezi yerleştirilirdi. Burun iyileşirken bu sargı bezi de dokulara yapışırdı. Bu yüzden alınırken kanamalar meydana gelmekteydi. Ancak artık durum değişti.

Silikon tamponlar sayesinde yumuşak, ağrı yapmayan, kaygan ve delikli tampon kullanılır. Bu özellikleri ile ağrı hissettirmez. Burun içinde herhangi bir dokuya yapışmaz. Yumuşak olan yapıları ile burun şeklini alabilir. Rahat bir nefes almanızı sağlar. Kalite ve farkı rahat bir şekilde hissedebileceğiniz silikon tampon, burun ameliyatlarında oldukça büyük kolaylık sağlamaktadır.

Hasta Ne Zaman Taburcu Olur?

Yapılan burun estetiği operasyonundan sonra kişinin hastanede kalması gerekmez. Ancak bazı özel durumlarda 1 gece hastanede kalarak takibi yapılabilir.

Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur Mu? Morluk ya da Şişlik Olur Mu?

Estetik sonrasında ağrı meydana gelebilir. Morluk ve şişlikler konusunda son derece önemli olan ise cilt dokusunun bu duruma yatkınlığıdır. Cilt altındaki bağ dokusu olarak adlandırılan doku yapısının gevşek olması, şişme ve morarma gibi durumların yoğun görülmesi için ciddi dezavantaj sağlar.

Ufak darbeler ile morarma olan bir yapıya sahipseniz, ameliyat sonrasında şişme ya da morarma olmama ihtimali de azdır. Fakat bu durumun ameliyattan önce doktor tarafından bilinmesi gerekir.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var Mıdır?

Estetik amaçlı yapılan operasyon, kadınlarda 16-17 erkeklerde ise 17-18 yaşlarında yapılmalıdır. Ancak bazı doğumsal sorunlarda daha erken yaşta yapılabilir.

Burun Estetik İle Birlikte Farklı Operasyonlar Yapılabilir Mi?

Yüz orantısının ayarlanması için yüzün başka bölgelerine de ufak dokunuşlar yapılabilir. Bu durumlarda, burun ameliyatı ile farklı operasyonlar da eş zamanlı yapılabilir.

Burun Estetiği Yapıldıktan Sonra Nefes Alma Sorunu Da Giderilebilir Mi?

Pek çok sebepten dolayı burun ameliyatı yapılabilir. Bu operasyonun en önemli sebeplerinden biri solunum problemidir. Yapılan müdahale ile solunum sorunu rahatlıkla ortadan kaldırılabilir. Hasta, rahat nefes alabilir.

Burun Estetik Operasyonlarını Sigorta Karşılıyor Mu?

Estetik amaçlı yapılan hiçbir müdahale, sigorta kapsamına girmez. Gerekli bir ameliyat olmadığı için masraflar karşılanmaz.

Burun Estetiğinde Yüz Analizi Neden Gereklidir?

Operasyon sonrası doğal bir görünüm olması için öncesinde yüz analizi yapılır. Kişiye özel bir planlama sağlanması gerekir. Bu yüzden belli bir yol haritası çizmek oldukça önemlidir.

Burun Estetiği Fiyatları 2021

Estetik ve güzel görünmeyi sağlayan burun estetiği fiyatları; yapılan ortama, işlemi uygulayan doktora ve kullanılan cerrahi yöntemlere göre farklılık göstermektedir. Burun estetiği fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.