JAWLİNE DOLGU NEDİR?

Jawline dolgu, çene uç kısmından kulağın önüne kadar uzayan mandibular kemik uzantısı boyunca yapılan bir dolgu uygulamasıdır. Çene hattının daha belirgin olması ve çene kontürünün ortaya çıkmasını sağlayan Jawline dolgu ile yüz orantısı dengelenir. Cilt kırışıklıklarını, sarkmaları ve çukur bölgelerini gideren işlem ile yüz “V” şeklinde görünüm sağlar.

Jawline Dolgu Nasıl Yapılır?

Çenede mevcut olan çukur bölgeler ve çene hattı için enjekte edilecek dolgu miktarı belirlenir. Sonrasında dolgu yapılacak bölgelere küçük iğneler yardımıyla deri altına kemiğin üstüne azar azar enjekte edilir. Daha oval ve soft bir görünüm elde edilen jawline dolguda gıdı görünümü de azalır.

Jawline dolgu öncesinde anestezi gerekmez. Ancak kişi anestezi uygulanmasını isterse lokal anestezi uygulanır. Jawline dolgusu işlemi 15 -20 dakika kadar sürer.

Dolgunun içerisinde hyaluronik asit, kolajen, yağ hücresi ve benzeri maddeler bulunur. Dolgu enjeksiyonlarının etkileri kullanılan ürünün kalitesine ve niteliğine göre değişiklik gösterir.

Jawline Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

  • Jawline dolgu pratik ve hızlı bir çözüm sunar.
  • Ameliyata gerek kalmadan uygulandığı için iyileşme süreci gerektirmez.
  • Ameliyat korkusu yaşamadan işlem en fazla 20 dakika içerisinde biter.
  • İşlem uygulanırken ağrı ve acı hissedilmez ancak istenirse lokal anestezi krem ile uygulanır.

Jawline Dolgusu Hangi Durumlarda Uygulanır?

Çene bölgesinde şekil bozukluklarına sıkça rastlanır. Hem yapısal bozukluklar hem kilo ve yaşa bağlı olarak gelişen bozukluklar için jawline yani çene dolgusu tercih edilir.

  • Çenenin küçük olduğu ve geri planda kaldığı durumlarda
  • Çene hattı çizgisinin belirgin olmadığı durumlarda
  • Çene altında sarkmanın olduğu durumlarda
  • Çene bölgesinde hacim eksikliğinde
  • Çene bölgesinin simetrik olmamasında jawline çene dolgusu yapılır.

 Jawline Dolgusunun Kalıcılığı Ne Kadar Sürer?

Jawline dolgunun kalıcılığı kişinin özelliklerine, yapısal durumlarına göre değişir; uygulamanın 12 – 18 ay kadar kalıcılığı vardır.

Jawline Dolgu Öncesinde Neler Yapılmalı?

Jawline dolgu yapılmadan en az 3 gün önce kan sulandırıcı haplar, alkol ve sigara bırakılmalıdır.

Jawline Dolgu Sonrasında

Jawline dolgu yapıldıktan sonra bir hafta kadar işlem yapılan bölgede hafif sertlik ve ödem gözlenir. İki haftadan sonra sertlik ve ödem kaybolmaya başlar. Çene ucunda şişlikler ve morluklar görülür. Ancak bunlar kısa süre içerisinde kaybolur.

Jawline sonrasında ağrı olursa doktorun önerdiği şekilde ağrı kesici alınabilir. Uygulamadan kısa bir süre sonra normal hayata dönülebilir. Jawline yapıldıktan sonra ilk 24 saat uygulama yapılan bölgeye makyaj yapılmamalı ve su değmemelidir.