0216 355 75 75 Hemen Ara! 0531 736 11 66 WhatsApp'tan sor!
Fiyat Al

Himenoplasti (Kızlık Zarı Onarımı)Nedir?

Tıpta Latinceden gelen Hymen adı verilen kızlık zarının dikilme işlemine Himenoplasti denir. Bozulmuş olan kızlık zarını tam olarak eski haline getirmek imkansızdır. Oldukça ince bir yapıya sahip olan kızlık zarına atılan dikişler, o bölgede bulunan birçok sayıdaki mikroorganizma tarafından enfekte edilir. Bu nedenle kızlık zarına atılan dikişler tutmaz. Ancak vajinal duvardan alınan parçalar gibi farklı yöntemler kullanılarak ilişki sırasında kanayabilecek yeni bir doku oluşturulur.

Geçmiş yıllarda Orta Doğu ve Latin Amerika ülkelerinde, himenoplasti dünyanın diğer bölgelerine göre daha sık uygulanan bir işlemdir. Günümüzde ise ABD, Uzak Doğu ve ülkemizde de bu operasyona yönelik istekler olduğu görülmüştür. Bazı kadınlar için evlilik öncesi dönemde bekaret; dinsel, sosyal, kültürel ve etnik nedenlerden dolayı önemli olduğu için kızlık zarının herhangi bir nedenle rüptüre olması (yırtılması) durumunda himenoplasti işlemini tercih etmektedirler.

Himenoplasti işleminde (kızlık zarı tamiri) amaç ilişkinin gerçekleştiği anda vajindaki taze kanamanın olmasıdır. Himenoplasti işlemi başka bir doktora kızlık zarı kontrolü yaptırmak için uygun değildir. Çünkü zarın dikilmiş olduğu uzman doktorlar tarafından anlaşılır.

Evlilik öncesinde kızlık zarı işlemi için en uygun zaman, ilişki öncesi 2 – 3 gündür. Çünkü dikilen zar 2 – 3 gün içinde vücuda adapte olarak ilişki sırasında kanayacak duruma gelir. Evlilik için yapılmayan kızlık zarı işlemlerinin ise muayene ve operasyon süresi 10-15 gün arasında tutulur ve kalıcı onarım sağlanır.

Himenoplasti İşlemleri Şunlardır

1. Kalıcı Himenoplasti (Kızlık Zarı) İşlemleri

Kalıcı kızlık zarı tamirinde amaç evlilik veya ilişki zamanı belli olmayan durumlar içindir.
Kalıcı kızlık zarının tamiri için değişik yöntemler vardır. Bunlardan bazıları; Flep Tekniği, Doğal Septa Birleştirmeleri ve İnsizyonel Birleştirmeler gibi. Bu işlemler Microcerrahi tekniklerine benzerler.

Flep Tekniği

Flep tekniği (flep kaldırma yöntemi) vajina  içinden,  üretraya  yani idrar çıkış noktasına yakın olmayan bir açıdan, kesilen bir parçanın tam karşısına gelen bölgeye dikilmesi işlemidir.
Flep; deri ve derialtı dokusunu barındıran, dolaşımı kendine ait olan doku parçasıdır.

Doğal Septalı (Parçalı)  Hymen Onarımı

Hymen tipi septalı olan kadınlarda, iki septa parçasının birleştirilmesi oldukça kolaydır. Bu işlemde iki parça üstünde birleştirilecek noktalar kesilir ve dikiş materyalleri ile bir araya getirilir.

İnsizyonel Birleştirmeler

Kızlık zarı tipi annüler yani yuvarlak halka olan kadınlarda defekt veya defektlerin (yırtılma) durumuna göre yırtık olan iki parçayı bir araya getirmektir. Bu yöntemde yırtılmış parça üstünde yırtılan iki kenar ölü doku ile kaplıdır. Bu iki kenarın birleşmesi kaynaması için iki kenarında, üstünde milimetrik kesiler yapılır ve yırtılan kısım kaynayarak birleşir.

Kalıcı Himenoplasti işlemleri bunlarla sınırlı değildir, birçok hymen tipine uygun birçok yöntem mevcuttur.

2. Geçici Himenoplasti (Kızlık Zarı) İşlemleri

Geçici kızlık zarı tamiri ilişki zamanı çok yakın olan durumlar için uygundur. Geçici Himenoplasti’de amaç maksimum 15 gün için dikiş materyelleriyle bölgeyi suni olarak ve kesinlikle partnerin anlamayacağı, şekilde daraltmaktır.

Geçici himenoplasti işlemlerinden bazıları; sirküler hat ile vulva içinde karşıt noktaları stür ile birleştirmektir. İşlemin uygulanması ilişki tarihinden bir saat öncede yapılabildiği gibi doku yapısına göre on beş gün öncesinden de doktor kontrolünden sonra belirlenmektedir.

Sirküler Hat

Mukoza girişine saat 9 yönü ile 3 yönü arasına sirküler dikiş koyarak bölgeyi yırtılacak şekilde daraltma işlemidir.

Mukozada Karşı Noktaları Birleştirmek

Mukoza girişinde hymen dokuları da kullanılarak çapraz dikişler ile yırtılacak bir alan yaratma işlemidir.

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Hemen Bilgi Alın!

Not : Geçici işlem her hymen türünde uygun olamayabilir. Özellikle vulva yapısı çok geniş veya doku çok zayıf olan kadınlarda; himenoplasti işleminin tipine mutlaka doktor karar vermelidir.

Sosyal Medyada Paylaş

İlgili Yazılar

G5 Masajı İle Selülit Tedavisi ve Bölgesel Zayıflama, Sıkılaşma

G5 masajı hızlı titreşimler halinde ittirme be sıkıştırma yöntemiyle yapılmaktadır. G5 Masajı Faydaları Yağ Yakımı Selülitli bölgeyi düzeltmek Bölgesel sıkılaşma…

Baby Face Thulium Lazer

HIZLI VE ETKİLİ LAZER DESTEKLİ CİLT BAKIMI CDS (Kozmesötik Salım Sistemi) canlandırıcı bileşikleri cildin derinlerine dağıtarak yaşlanan ve hasar gören…

Kollajen Bakımı

Cildin yeniden yapılanmasını sağlayan aktif içeriklerle formüle edilmiş Kollajen cilt bakım ürünleri ve maskesi ile yapılan bir cilt bakımıdır. Solgun…

5dk'da Fiyat Al
Kapat
Online Bilgi ve Fiyat Talep Formu

Kapat
Back To Top
×Close search
Ara
SİZİ ARAYALIM İSTER MİSİNİZ?

Ertelemeyin!
Doç. Dr. İbrahim Aşkar ve ekibi olmak istediğiniz tüm estetik uygulamalar ile ilgili sorularınızı cevaplıyor.